• Początkujący hodowca

Hodowla alpak okiem początkującego hodowcy

Zaktualizowano: 21 sty 2019

Cześć, w tym miejscu podzielimy się z Wami naszą przygodą z rozpoczęciem hodowli alpak. Nie piszemy z punktu widzenia specjalistów. Wszystko jest dla nas nowe, ale zapału do zdobywania wiedzy i doświadczenia nam nie brakuje. Naszą ambicją jest mieć najlepsze i najszczęśliwsze zwierzęta w Polsce.

Alpaki jedzą siano
Nasze alpaki Mira Czekolada i Aisha Biszkopt

Przed zakupem wiedzieliśmy, że Alpaki to nie żywe maskotki. Mają one swoje charaktery i nie każda, a w rzeczywistości większość z nich, nie przepada z bliskim kontaktem z człowiekiem. Często wykonują uniki przed naszym dotykiem i to jest całkowicie naturalny odruch. Aby głaskanie i chodzenie na kantarku nie było dla nich stresem, konieczne jest odpowiednie ułożenie alpaki. Dla amatorów to prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeżeli mają do czynienia z dorosłymi alpakami. Jeżeli kupujemy zwierzęta dla celów towarzyskich to warto zastanowić się nad zakupem tych już oswojonych.

Dwie alpaki na wybiegu
Alpaki na wybieguAlpaki to nie żywe maskotki. Mają one swoje charaktery i nie każda z nich lubi bliski kontakt z człowiekiem
My postawiliśmy na jakość włókna. To pod tym kontem wybieraliśmy nasze zwierzęta i w tym obszarze chcemy się specjalizować. Wełna alpak ma wspaniałe właściwości, jest miękka, lekka, wytrzymała, hipoalergiczna, w zimie ciepła a w lecie chłodna. Jej zalety jeszcze długo moglibyśmy wymieniać i ten temat będzie szeroko przez nas omawiany.


Na początek wszystkim przyszłym hodowcom i zainteresowanym tym tematem gorąco polecamy szkolenie organizowane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Alpaki Hobby i Biznes. Prowadząca dr inż. Anna Morales Villavicencio to nie tylko pasjonatka, ale prawdziwa kopalnia wiedzy na temat alpak i lam. Oprócz rzeczy podstawowych dotyczących rasy dowiecie się, między innymi jakie potrzeby pokarmowe (co i ile jedzą) i bytowe (jak powinna wyglądać alpakarnia , jak wybieg a jak pastwisko) mają te zwierzęta, jak rozpoznać dobrej jakości alpakę, która będzie podstawą do rozwoju stada i na co zwracać uwagę podczas kupna, jak wygląda pielęgnacja i co zagraża ich zdrowiu, jak wygląda ciąża, poród i opieka nad cria - małą alpaczką. Na szkoleniu dowiecie się też dużo na temat charakterystyki i jakości włókna alpak, to coś co interesuje nas szczególnie mocno. Szansa na spotkanie pasjonatów alpak oraz możliwość zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości sprawia, że szkolenie organizowane przez SGGW to naszym zdaniem pozycja obowiązkowa na start. Wiele informacji jakie wam przekażemy będzie pochodziło właśnie z wiedzy zdobytej podczas tego szkolenia oraz własnych poszukiwań oraz rozmów z innymi hodowcami.


Śledźcie naszą stronę, znajdziecie na niej i wiedzę podstawową i wiele ciekawostek.
3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie