Alpaki, stado alpak, hodowla alpak, zwierzęta na wybiegu

POZNAJ ALPAKI

Czas zrobić coś niezwykłego

2.png

Hodowla alpak nad Wisłą

Zastanawiasz się gdzie można zobaczyć alpaki? Ciekawi cię jak hodować alpaki? Świetnie trafiłeś! Alpakówka to hodowla alpak w krainie owocowych sadów nad Wisłą. To miejsce spotkań z alpakami oraz z I AM WOOL, czyli rzeczami wykonanymi z wełny alpak.  Alpakówka jest królestwem 9 alpak. W naszym stadzie mamy 5 samic łasych na alpacze przysmaki, 2 samce, które lubią spacery na kantarku i 3 maluchy. Każda z naszych alpak jest inna, a spotkanie z nimi to niezwykłe przeżycie. Umówcie się na  spacer z alpakami lub odwiedziny w naszej zagrodzie i poznajcie je z bliska.

Skąd pomysł na hodowlę alpak? To proste równanie. Miłość do alpak i ich wełny dodaliśmy do relaksu na świeżym powietrzu. Podziwianie pięknych nadwiślańskich zakątków w towarzystwie najbardziej przyjacielskich istot, które zarażają optymizmem, to recepta na idealnie spędzony czas. 

 

Hodowla alpak Alpakówka ma formę otwartą, ciągle się zmienia i dostosowuje do naszych i waszych potrzeb. Przyjedźcie i dowiedzcie się jak hodować alpaki. 

Odwiedzajcie naszą stronę i polubcie funpage na Facebooku i Instagramie, żeby śledzić codzienne życie naszych alpak.

Do zobaczenia w Alpakówce!

To najmilsze miejsce w całej galaktyce!

2

3

SPOTKANIE​

Z ALPAKAMI

Zrzut ekranu 2019-01-17 o 10.51.33.png

Odwiedź alpaki na ich wybiegu. Karm je smakołykami. Poczuj miękkość ich wełny.  Rób zdjęcia, filmy. Posłuchaj alpaczych opowieści opiekuna, który będzie obecny przez cały czas. 

Odwiedziny w Alpakówce trwają 45 min.

Koszt to 30 zł osoba dorosła i 20 zł dziecko.

W kwietniu jesteśmy zamknięci dla zwiedzających

 

   

ZOSTAŃ

DŁUŻEJ

W ciągu tygodnia możesz zostać na dłużej i obserwować życie naszego stada.

Weź ze sobą koc, książkę, matę do jogi i poczuj co to znaczy prawdziwy relaks. 

 

Korzystaj ile się da z przyjemności przebywania w towarzystwie alpak :)

Zapraszamy od poniedziałku do piątku

ODWIEDŹ HODOWLĘ ALPAK

ALPAKI - CIEKAWOSTKI

Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, ich kuzynki to wikunie i lamy. Pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują głównie Peru, ale potrafią dostosować się do każdego klimatu i mogą być hodowanie prawie na całym świecie.

Alpaki to niewielkie zwierzaki. Dorastają do ok 90 cm w kłębie i mogą ważyć 80 kg. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą żyć ponad 20 lat.

 

Mimo, że często są mylone z lamami są od nich dużo mniejsze.

Dzielą się na 2 rasy: mające gęste runo HUACAYA (czytaj „łakaja”, stanowią 85% populacji) i charakterystyczne, jedwabiste loki SURI (15% populacji)

Ciąża alpak trwa bardzo długo, ok 340 dni i zazwyczaj rodzi się jedno małe, które nazywa się cria

Są to zwierzęta stadne. Nie wolno hodować tylko jednej alpaki, muszą być co najmniej dwie (naszym zdaniem trzy to minimum), a im więcej ich w stadzie, tym czują się lepiej i są weselsze.

Wełna alpak ma super właściwości termiczne, jest miękka, wytrzymała i hipoalergiczna (więcej możesz przeczytać tu -> I AM WOOL). Nie każda alpaka ma dobrej jakości włókno, które nie podrażnia skóry. Bardzo dużo zależy od genów, dlatego tak ważna jest odpowiednia hodowla i dobra selekcja zwierząt.

 

Ze względu na łagodne usposobienie i uroczy wygląd są coraz bardziej popularne w agroturystyce i alpakoterapii

 

Mimo swej łagodnej natury, nie każda alpaka będzie żywą przytulanką. Doświadczony hodowca wie jak zwierzę oswoić, ale to nie znaczy, że każde polubi nasz dotyk. Mają swoje charaktery i każda jest inna. Prawidłowe ułożenie alpaki dla niedoświadczonego hodowcy to prawdziwe wyzwanie, wiemy coś o tym :)

 

Alpaki są uznawane za zwierzęta ekologiczne. Żywią się głównie trawą (nie niszcząc korzeni) i sianem. Dzięki wypoduszkowanym, miękkim  stopom zakończonym paznokciami (alpaki nie mają kopyt) nacisk jaki wywierają na podłoże jest o połowę mniejszy niż człowieka.

Rozmawiać o alpakach możemy bez końca. Jeżeli masz pytania lub chcesz się dowiedzieć jak hodować alpaki zapraszamy do kontaktu​. Ciągle poszerzamy naszą wiedzę i z chęcią się nią podzielimy :)