ALPAKÓWKA

Skontaktuj się z nami, umów się i poznaj świat alpak!

Hodowla alpak nad Wisłą

Alpakówka to hodowla alpak w pięknym miejscu nad Wisłą. To miejsce spotkań z alpakami oraz z KOSSMOSSEM, czyli rzeczami wykonanymi z wełny alpak.  Alpakówka jest królestwem siedmiu alpaczek. Dwie z nich urodziło się u nas latem. Każda z naszych alpak jest inna, a poznanie ich to niezwykłe przeżycie. Chcecie nas odwiedzić? Zapraszamy w weekendy :)

Skąd pomysł na hodowle alpak? To proste równanie. Miłość do alpak i ich wełny dodaliśmy do relaksu na świeżym powietrzu. Podziwianie pięknych nadwiślańskich zakątków w towarzystwie najbardziej przyjacielskich istot, które zarażają optymizmem, to recepta na idealnie spędzony czas.

 

Hodowla alpak Alpakówka ma formę otwartą, ciągle się zmienia i dostosowuje do naszych i waszych potrzeb. Naszą nowo odkrytą pasją jest rękodzieło. Zakochaliśmy się w wełnie alpak (ale nie tylko). Uczymy się od naszych sąsiadów i sami eksperymentujemy. Za pomocą drutów i szydełka tworzymy niesamowite rzeczy codziennego użytku z wełny alpak. 

Odwiedzajcie naszą stronę i polubcie funpage na Facebooku i Instagramie, żeby śledzić nasze poczynania.

Do zobaczenia w Alpakówce!

2

3

SPOTKANIE​

Z ALPAKAMI

Uśmiech to największa zaleta Alpak. Mają go zawsze na swoich buziach. Są też uroczo ciekawskie. Lubią słuchać gdy rozmawiamy, bacznie obserwują wszystko dookoła. Kiedy coś się dzieje Alpaki to sprawdzą, gdy coś robimy, one będą nam towarzyszyć. Super je poznać.

POMOC W OPIECE

NAD ALPAKAMI

Alpaki to niezwykle miłe stworzenia, a opieka nad nimi to prawdziwa przyjemność. Chcesz nam pomóc i doświadczyć czegoś nowego? Zapraszamy na wspólne karmienie świeżo skoszoną trawą lub mieszanką ich ulubionych pasz :)

Nie ma problemu!

Skontaktuj się z nami, powiedz na co masz ochotę i pozwól nam działać!

Mamy głowy pełne pomysłów i uwielbiamy wyzwania! 

COŚ

WYJĄTKOWEGO

ALPAKI - CIEKAWOSTKI

Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, ich kuzynki to wikunie i lamy. Pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują głównie Peru, ale potrafią dostosować się do każdego klimatu i mogą być hodowanie prawie na całym świecie.

Alpaki to niewielkie zwierzaki. Dorastają do ok 90 cm w kłębie i mogą ważyć 80 kg. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą żyć ponad 20 lat.

 

Mimo, że często są mylone z lamami są od nich dużo mniejsze.

Dzielą się na 2 rasy: mające gęste runo HUCUAYA (czytaj „łakaja”, stanowią 85% populacji) i charakterystyczne, jedwabiste loki SURI (15% populacji)

Ciąża alpak trwa bardzo długo, ok 340 dni i zazwyczaj rodzi się jedno małe, które nazywa się cria

Są to zwierzęta stadne. Nie wolno hodować tylko jednej alpaki, muszą być co najmniej dwie (naszym zdaniem trzy to minimum), a im więcej ich w stadzie, tym czują się lepiej i są weselsze.

Wełna alpak ma super właściwości termiczne, jest miękka, wytrzymała i hipoalergiczna (więcej możesz przeczytać tu -> I AM WOOL). Nie każda alpaka ma dobrej jakości włókno, które nie podrażnia skóry. Bardzo dużo zależy od genów, dlatego tak ważna jest odpowiednia hodowla i dobra selekcja zwierząt.

 

Ze względu na łagodne usposobienie i uroczy wygląd są coraz bardziej popularne w agroturystyce i alpakoterapii

 

Mimo swej łagodnej natury, nie każda alpaka będzie żywą przytulanką. Doświadczony hodowca wie jak zwierzę oswoić, ale to nie znaczy, że każde polubi nasz dotyk. Mają swoje charaktery i każda jest inna. Prawidłowe ułożenie alpaki dla niedoświadczonego hodowcy to prawdziwe wyzwanie, wiemy coś o tym :)

 

Alpaki są uznawane za zwierzęta ekologiczne. Żywią się głównie trawą (nie niszcząc korzeni) i sianem. Dzięki wypoduszkowanym, miękkim  stopom zakończonym paznokciami (alpaki nie mają kopyt) nacisk jaki wywierają na podłoże jest o połowę mniejszy niż człowieka.

Rozmawiać o alpakach możemy bez końca. Jeżeli masz pytania lub chcesz się czegoś dowiedzieć zapraszamy do kontaktu​. Ciągle poszerzamy naszą wiedzę i z chęcią się nią podzielimy :)

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

info@alpakowka.pl

502 023 240

JAK MOŻNA NAS ODWIEDZIĆ?

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez formularz kontaktowy i wspólnie ustalimy dogodny termin

 

To ważne, bo niecodziennie jesteśmy otwarci :)

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle