WhatsApp Image 2020-12-01 at 23.01.41.jp

POZNAJ ALPAKI

Czas zrobić coś niezwykłego

Hodowla alpak nad Wisłą

Zastanawiasz się gdzie można zobaczyć alpaki? Ciekawi cię jak hodować alpaki? Świetnie trafiłeś! Alpakówka to hodowla alpak w krainie owocowych sadów nad Wisłą. To miejsce spotkań z alpakami oraz z I AM WOOL, czyli rzeczami wykonanymi z wełny alpak.  Alpakówka jest królestwem 11 alpak. W naszym stadzie mamy 7 samic łasych na alpacze przysmaki, 2 samce, które lubią spacery na kantarku i 2 maluchy. Każda z naszych alpak jest inna, a spotkanie z nimi to niezwykłe przeżycie. Umówcie się na spotkanie z alpakami lub spacer i poznajcie je z bliska.

Skąd pomysł na hodowlę alpak? To proste równanie. Miłość do alpak i ich wełny dodaliśmy do relaksu na świeżym powietrzu. Podziwianie pięknych nadwiślańskich zakątków w towarzystwie najbardziej przyjacielskich istot, które zarażają optymizmem, to recepta na idealnie spędzony czas. 

 

Hodowla alpak Alpakówka ma formę otwartą, ciągle się zmienia i dostosowuje do naszych i waszych potrzeb. Przyjedźcie i dowiedzcie się jak hodować alpaki. 

Odwiedzajcie naszą stronę i polubcie funpage na Facebooku i Instagramie, żeby śledzić codzienne życie naszych alpak.

Do zobaczenia w Alpakówce!

ALPAKI - CIEKAWOSTKI

Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, ich kuzynki to wikunie i lamy. Pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują głównie Peru, ale potrafią dostosować się do każdego klimatu i mogą być hodowanie prawie na całym świecie.

Alpaki to niewielkie zwierzaki. Dorastają do ok 90 cm w kłębie i mogą ważyć 80 kg. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą żyć ponad 20 lat.

 

Mimo, że często są mylone z lamami są od nich dużo mniejsze.

Dzielą się na 2 rasy: mające gęste runo HUACAYA (czytaj „łakaja”, stanowią 85% populacji) i charakterystyczne, jedwabiste loki SURI (15% populacji)

Ciąża alpak trwa bardzo długo, ok 340 dni i zazwyczaj rodzi się jedno małe, które nazywa się cria

Są to zwierzęta stadne. Nie wolno hodować tylko jednej alpaki, muszą być co najmniej dwie (naszym zdaniem trzy to minimum), a im więcej ich w stadzie, tym czują się lepiej i są weselsze.

Wełna alpak ma super właściwości termiczne, jest miękka, wytrzymała i hipoalergiczna (więcej możesz przeczytać tu -> I AM WOOL). Nie każda alpaka ma dobrej jakości włókno, które nie podrażnia skóry. Bardzo dużo zależy od genów, dlatego tak ważna jest odpowiednia hodowla i dobra selekcja zwierząt.

 

Ze względu na łagodne usposobienie i uroczy wygląd są coraz bardziej popularne w agroturystyce i alpakoterapii

 

Mimo swej łagodnej natury, nie każda alpaka będzie żywą przytulanką. Doświadczony hodowca wie jak zwierzę oswoić, ale to nie znaczy, że każde polubi nasz dotyk. Mają swoje charaktery i każda jest inna. Prawidłowe ułożenie alpaki dla niedoświadczonego hodowcy to prawdziwe wyzwanie, wiemy coś o tym :)

 

Alpaki są uznawane za zwierzęta ekologiczne. Żywią się głównie trawą (nie niszcząc korzeni) i sianem. Dzięki wypoduszkowanym, miękkim  stopom zakończonym paznokciami (alpaki nie mają kopyt) nacisk jaki wywierają na podłoże jest o połowę mniejszy niż człowieka.

Rozmawiać o alpakach możemy bez końca. Jeżeli masz pytania lub chcesz się dowiedzieć jak hodować alpaki zapraszamy do kontaktu​. Ciągle poszerzamy naszą wiedzę i z chęcią się nią podzielimy :)

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres:

Alpakówka

Kępa Chotecka 23, 24-313 Wilków

info@alpakowka.pl

502 023 240

JAK NAS ODWIEDZIĆ?

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy

i wspólnie ustalimy dogodny termin

JAK KUPIĆ PRODUKTY Z WEŁNY ALPAKI ?

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy

Oprócz stałego asortymentu ręcznie zrobimy rzeczy specjalnie na Twoje zamówienie

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle